Dominik Boskovič
  • Marketing
  • Podnikanie
  • Produktivita
  • Zo života
Followers
Feed
Dominik Boskovič

Blog tvorený s láskou k sebe samému

Dominik Boskovič
  • Marketing
  • Podnikanie
  • Produktivita
  • Zo života
  • Podnikanie

Ako začať podnikať?

  • 15. septembra 2019
  • Dominik Boskovič
Ako začať podnikať
Zdroj: pixabay.com

Ako začať podnikať?

Takmer každého človeka, ktorého poznám sa už minimálne raz pohrával s myšlienkou, že by mohol začať podnikať. Ak sa človek rozhodne podnikať, tak je to zvyčajne pre danú osobu veľmi “veľké” rozhodnutie spojené so strachom z nevedomosti, alebo aj so strachom z risku resp. si pokladali otázku “čo keď to nevýjde?”. Tak teda ako začať podnikať?

V prípade, že ste sa rozhodli podnikať, tak buď viete presne, v akej oblasti by ste chceli podnikať, alebo sa minimálne pohrávate s nejakou myšlienkou. Ak však netušíte, v čom chcete začať vykonávať podnikateľskú činnosť a pohrávate sa s myšlienkou podnikania iba na základe nespokojnosti v práci, alebo pri štúdiu , alebo z dôvodu, že chcete podnikanie len vyskúšať, tak určite vám viem odporučiť, aby ste si “podnikanie” premysleli a naplánovali.

Mám sa podnikania báť?

Určite vás nejdem odhovárať, práve naopak – určite do toho choďte. Minimálne si podnikanie vyskúšajte. Avšak vždy je lepšie, si všetko naplánovať a radšej počkať aspoň pár mesiacov a ísť do štartu podnikania pripravený, ako by ste mali potom dostať nejakú pokutu, alebo sa potýkať s inými problémami, ktoré by mohli vzniknúť z nedostatočného premyslenia všetkého, čo vás čaká.

Samozrejme taktiež nie je vhodné, štart podnikania odkladať nezdravo dlhú dobu z dôvodu strachu, alebo zbytočného preťahovania s myšlienkou – ešte nie je vhodná doba. Vhodná doba na podnikanie nebude nikdy a zároveň je vhodná doba na začatie podnikateľskej činnosti vždy.

Ako sa hovorí “najlepší čas na začatie podnikania bol v deväťdesiatych rokoch, avšak druhý najlepší je práve dnes”.

Čo všetko potrebujem na začatie podnikania?

Stať sa “podnikateľom” je po právnej stránke pomerne jednoduché. Naša legislatíva je voči začínajúcim podnikateľom nastavená pomerne dobre. Na začiatku vás nečaká zložitá administratíva a zároveň podmienky pre prevádzku základnej formy podnikania (viz. nižšie) nie sú vôbec katastrofálne. Taktiež existujú rôzne štátne úľavy, ale aj rôzne legislavívne pomôcky pre začínajúcich podnikateľov, ktoré dokážu samotný štart podnikania uľahčiť, ale o tom si povieme niekedy nabudúce.

Samotný najdôležitejší základ toho, ako začať podnikať, je určite to – ako môže človek podnikať legálne, bez toho, aby mu hrozili rôzne pokuty, alebo iné sankcie. Ak už máte podnikateľský nápad, prípadne samotný podnikateľský plán a viete približne v čom budete vykonávať vaše podnikanie, tak práve teraz prišiel ten správny čas, položiť si otázku, ako si založím firmu resp. ako môžem podnikať v súlade so zákonom.

Ako začať podnikať legálne a v súlade so zákonmi?

Ak ste sa rozhodli, že práve prišiel ten správny čas, aby ste premenili Váš nápad na fungujúci biznis, tak stojíte pred jedným z tých väčších živnotných rozhodnutí. Určite Vás aktuálne zaujíma množstvo vecí a máte množstvo otázok. Jednou z nich je určite aj to, ako môžete podnikať legálne a čo na to budete potrebovať.

Aby ste mohli podnikať “legálne”, tak pri svojom podnikaní budete potrebovať isté povolenie od štátu, ktorému sa hovorí živnostenské oprávnenie. Toto oprávnenie je možné získať tak, že si zaregistrujete alebo založíte istú “formu podnikania” a splníte zákonom dané podmienky, ktoré sú potrebné pre založenie alebo registráciu nejakej podnikateľskej formy.

Ako môžem živnostenské oprávnenie získať?

Ako som spomínal vyššie, tak pre získanie živnostenského oprávnenia, je potrebné vybrať si formu podnikania a následne urobiť potrebné kroky k jej založeniu resp. registrácii. Takýchto právne legálnych foriem podnikania existuje viacero. Z hľadiska práva sa tie najbežnejšie delia na – fyzickú osobu podnikateľa (SZČO resp. živnosť) a právnickú osobu podnikateľa (s. r. o., a. s. a podobne).

Každá forma podnikania sa líši vo viacerých faktoroch. Ak ste začínajúci podnikateľ, tak vás asi bude zaujímať to, ktorá forma má akú náročnosť založenia / zaregistrovania, alebo ktorá možnosť je najmenej nákladná pri začiatku podnikania.

Ešte stojí za zmienku vysvetlenie najdôležitejšieho rozdieľu z pohľadu majetkového práva a to, že ak ste fyzická osoba – podnikateľ, tak svoje podnikanie nemôžete presunúť na inú osobu a teda nemôžete svoju živnosť ani predať, alebo postúpiť inej osobe. Avšak pri právnických osobách – spoločnostiach (sročka, akciová spoločnosť a pod.) je možné so spoločnosťou narábať aj formou predaja spoločnosti.

Preto je pri začiatku podnikania veľmi dobré, si rozmyslieť, na akú dobu chcete podnikať a prípadne je aj na zvážení, či budete v blízkej budúcnosti svoje podnikanie predávať inej fyzickej osobe, alebo napríklad, či budete do svojho podnikania priberať nejakého spoločníka. Tento úkon je taktiež limitovaný iba na právnické osoby a teda pri živnosti nie je možné “majetkovo” zdieľať svoje podnikanie s inými fyzickými osobami.

Chcem podnikať sám a nad predajom neuvažujem

Najvhodnejším riešením pre začínajúcich podnikateľov (pokiaľ neplánujete svoje podnikanie predať a chcete podnikať sami), je jednoznačne forma živnosti – SZČO (samostatne zárobkovo činná osoba). Živnosť dokážete zaregistrovať s využitím minimálnych vstupných nákladov (desiatky eur) už za pár dní a je pomerne jednoduchá a málo nákladná na prevádzkovanie.

Samozrejme má množstvo nevýhod oproti iným formám podnikania, avšak pre začínajúceho podnikateľa, ktorý ide podnikať po prvý krát je to takmer ideálne riešenie.

Taktiež je živnosť veľmi jednoduché zrušiť a preto pokiaľ si kľadiete otázku, že ak vám živnosť v jednom momente prestane vyhovovať, tak či ju viete rýchlo a jednoducho zrušiť, tak odpoveď je áno. Po zrušení živnosti viete veľmi rýchlo prejsť na inú formu podnikania – napríklad na sročku. Živnosť sa zá zrušiť za pár dní a nie sú s tým spojené nejaké zložité administratívne a právne úkony. Samozrejme pokiaľ budete mať množstvo záväzkov a chcete živnosť zrušiť iba z dôvodu, že “krachujete”, tak pozor. Toto riešenie sa vám nemusí vyplatiť, nakoľko aj po zrušení živnosti, môžete byť riešený inštitúciou na to určenou, za takéto prieťahy.

Keď už živnosť nestačí – prichádza napríklad sročka

Druhou najvyužívanejšou formou podnikania na Slovensku je sročka (Spoločnosť s ručením obmedzeným). Táto forma podnikania sa voči živnosti líši najmä tým, že sa jedná o právnickú osobu – spoločnosť a nie o jednotlivca fyzickú osobu.

Pri sročke je zakladanie trošku komplikovanejšie a zdĺhavejšie a taktiež vstupné náklady, ktoré potrebujete na založenie tejto formy podnikania sú oveľa vyššie ako pri živnosti. Minimálne budete potrebovať financie vo forme základného imania 5000 EUR, taktiež bude potrebné uhradiť súdny poplatok za zápis do obchodného registra, ale aj poplatky za overovanie podpisov u notára, či správne poplatky spojené s výberom živností.

Vstupné náklady pri zakladaní sročky sa teda pohybujú približne na úrovni 5500 EUR (niekedy menej a niekedy viac). V porovnaní so živnosťou sa jedná teda o rozdiel v tisícoch eur. Samozrejme v dnešnej dobe existujú spoločnosti, ktoré vás od tohto všetkého dokážu odbremeniť tak, že všetko potrebné vyriešia za vás a zároveň dokážu ušetriť aj nemalé finančné prostriedky pri zakladaná ako sročky, tak aj živnosti.

Rovnako prevádzkovanie sročky je finančne ale aj v iných aspektoch oveľa náročnejšie, ako prevádzkovanie živnosti. Sročku nie je možné len tak zrušiť a je to oveľa zdĺavejší proces v porovnaní s klasickou živnosťou.

Samozrejme sročka má v porovnaní so živnosťou svoje výhody a preto je v niektorých prípadoch vhodnejšia pre začínajúcich podnikateľoch viac ako živnosť. Napríklad jedna skvelá výhoda oproti živnosti je tá, že pri sročke neručíte ako majiteľ celým svojim majetkom. Sročka ručí za svoje záväzky len do výšky nesplatených vkladov spoločníkov a teda pokiaľ by sa niečo stalo a máte všetky vklady vo forme základného imania splatené, tak ste teoreticky mimo ohrozenia.

Ako sa teda rozhodnúť medzi živnosťou a ostatními formami podnikania?

Väčšinou je výhodnejšia pre začínajúceho podnikateľa práve živnosť a preto je vhodné pred impulzivným rozhodnutím pri výbere vhodnej formy podnikania sa s niekým poradiť. Existuje množstvo odborníkov, firiem, ale aj skupín na Facebooku, kde vám veľmi radi a ochotne poradia, ktorá forma by bola pre vás najvhodnejšia.

Ak však dáte radšej na radu niekoho blízkeho, tak sa skúste vo svojom okolí porozhliadnuť po osobe, ktorá podniká. Určite zvážte jej názor a následne sa finálne rozhodnite.

Vybral som si formu podnikania, čo ďalej?

Ak ste si vybrali formu podnikania, tak teraz prichádza to najazaujímavejšie. Je potrebné všetko vybaviť a pripraviť sa na ozajstný štart podnikania. Bude potrebné absolvovať sériu krokov, od založenia právnej formy (napríklad živnosti) až po registráciu na daňovom úrade.

O tom všetkom si môžeme povedať nabudúce v ďalšom článku. Zároveň si pre vás pripravím aj porovnanie toho, v akom prípade by sa vám mohla oplatiť živnosť a v akom zase sročka. Všetky tieto články budú súčasťou série “Ako začať podnikať”.

Ak by ste mali akékoľvek otázky, alebo by ste chceli niečo doplniť do tohto textu, tak mi kľudne napíšte do komentárov, alebo na môj mailik.

Všetky moje ďalšie články o podnikaní nájdete v kategórii “podnikanie“. Články sa budem snažiť tvoriť v pravidelných intervaloch.

Stay awesome priatelia.

Dominik Boskovič
Dominik Boskovič

“Creativity is intelligence having fun.” – Albert Einstein

Previous Article
flat
  • Zo života

Ako som kvôli vybaveniu hypotekárneho úveru absolvoval len 2 stretnutia.

  • 10. septembra 2019
  • Dominik Boskovič
Zobraz článok
Next Article
  • Produktivita

Prehľad v seriáloch, ktoré sledujem. Chceš ho mať aj ty?

  • 28. septembra 2019
  • Dominik Boskovič
Zobraz článok

Pridaj komentár Zrušiť odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Autor blogu
Dominik Boskovič
Dominik Boskovič
“Creativity is intelligence having fun.” – Albert Einstein
Dominik Boskovič
© Copyright 2019 - 2020 - Dominik Boskovič | Všetky práva vyhradené

Input your search keywords and press Enter.